Pierwsze kroki u bukmachera. Jak obstawiać mecze?

Setki, tysiące nazw drużyn i zawodników, a do tego masa cyfr i trochę symboli. Rejestracja, bonusy i promocje. Kto pierwszy raz widzi stronę internetową bukmachera lub wybierze się do lokalu bukmacherskiego, może czuć się nieco przytłoczony. Uspokajamy. To tylko na pierwszy rzut oka wygląda skomplikowanie. Wystarczy zapoznać się z kilkoma pojęciami i praktycznymi wskazówkami, a obstawianie meczów u bukmachera nie będzie sprawiało najmniejszych problemów.

Legalni bukmacherzy w Polsce

legalni bukmacherzy w polsce

Jedną z pierwszych rzeczy z którą powinien zapoznać się każdy początkujący gracz jest to, że obstawiać mecze można w lokalach bukmacherskich lub na stronie internetowej bukmachera. Trzeba też pamiętać o tym, że jeśli chcesz obstawiać za pieniądze to powinno się to robić tylko u legalnych bukmacherów, którzy posiadają koncesję wydawaną przez Ministerstwo Finansów. Pełna lista bukmacherów, u których gra nie podlega karze, umieszczona jest na stronie ministerstwa.

Jak obstawiać mecze w internecie?

Jak wygląda obstawianie u bukmachera? Zacznijmy od tego internetowego. W Polsce w połowie 2019 roku działało kilkunastu legalnych bukmacherów internetowych. Możemy być pewni, że lista będzie się sukcesywnie wydłużać, bo co najmniej kolejnych kilku stoi w kolejce ministerialnej po swoją licencję, a kilku już otrzymało ją, ale nie rozpoczęło jeszcze oficjalnej działalności.

Nie ważne, którego bukmachera wybierzemy to i tak sekwencja kroków, które musi wykonać gracz, aby obstawić swój kupon jest bliźniaczo podobna.

Rejestracja na stronie bukmachera

Korzystając pierwszy raz ze strony bukmachera należy założyć na niej konto. To nie tylko wygodny system identyfikacji gracz, ale też ustawowy wymóg. Właśnie dlatego bukmacherzy zbierają dość sporo danych, które mogą być uznane za wrażliwe. To m.in. imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL, numer konta w banku czy dowodu tożsamości. Ten ostatni gracze muszą również zeskanować i wysłać taki plik poprzez odpowiedni formularz udostępniany przez bukmachera. Tej ostatniej czynności nie musimy wykonywać o ile bukmacher daje możliwość założenia konta tymczasowego. Tylko uwaga, bo z konta tymczasowego nie można zlecić wypłaty. Będzie to możliwe dopiero wtedy, gdy uzupełni się wszystkie dane i prześle skany dokumentu tożsamości.

Wpłata środków na konto bukmachera

Gracz, który zakończył rejestrację może już wpłacić pieniądze na konto bukmachera. Można to zrobić na kilka sposobów. Jedną z prostszych ścieżek na złożenie depozytu jest skorzystanie z serwisów, które oferują przelewy błyskawiczne. Dostępne są wszystkie banki, które prowadzą działalność w Polsce. Przelew księgowany jest niemal natychmiast i zlecenie przeprowadzane są bez prowizji. Oprócz tego można wpłacić pieniądze bezpośrednio z karty debetowej lub skorzystać z innych serwisów internetowych płatności, w tym z portfeli elektronicznych. Bukmacherzy trzymają rękę na pulsie i starają się szybko wprowadzać nowości w sekcji „wpłaty”.

Pierwszy zakład bukmacherski

Gdy gracz posiada już środki to może przejść do najważniejszego, czyli do oferty kursowej. To właśnie ona początkowo może być nieczytelna dla początkującego gracza. Każdy bukmacher umożliwia filtrowanie oferty. Początkującym graczom radzimy wybrać np. sekcję „oferta na dziś”. Zobaczy wtedy listę kilkuset meczów dostępnych danego dnia do obstawiania. Można też filtrować po dyscyplinach sportowych i wybierając jedną z kilkudziesięciu, znacznie ograniczyć liczbę wyświetlanych kursów. Dalej można skupić się tylko na jednym kraju czy na konkretnej lidze bądź rozgrywkach.

Oferta początkowo wyświetla się w wersji podstawowej, czyli widzimy jakich rozgrywek dotyczy wydarzenie oraz nazwy drużyn bądź zawodników. Zaraz po tym widzimy to co najważniejsze, czyli kursy. Najczęściej na początku mamy do dyspozycji tylko kursy na 1, x, 2, 1x, x2. Co oznaczają te symbole? Zwycięstwo pierwszego zespołu, remis, zwycięstwo drugiego, zwycięstwo lub remis pierwszego oraz to samo w przypadku drugiego zespołu. Gracze mogą też rozwinąć ofertę i wytypować jeden z co najmniej kilkudziesięciu dodatkowych zakładów, czyli tzw. rynków. To bardzo szczegółowe kursy dotyczące niemal wszystkich aspektów spotkania.

Jeśli wybierzemy interesujący nas kurs wystarczy, że klikniemy w niego i najczęściej po prawej stronie portalu internetowego zobaczymy go na wirtualnym kuponie. Jeśli gracz zdecyduje się od razu wybrać stawkę i postawić tylko jeden mecz, to gracz obstawi tzw. kupon singlowy. Jeśli dobierze do niego drugie lub kolejne spotkanie to znaczy, że zawrze kupon akumulowany. Gracze mogą zawierać także nieco bardziej skomplikowane kupony systemowe.

Wygraną oblicza się jako iloczyn kursu lub kursów oraz stawki. W przypadku legalnych bukmacherów w Polsce, od stawki potrącane jest 12 procent na rzecz podatku obrotowego, który musi opłacić bukmacher.

Jak obstawiać w lokalach bukmacherskich?

Bardzo podobnie wygląda obstawianie w lokalach bukmacherskich. Najważniejszy wyjątek jest taki, że gracze nie muszą się rejestrować, żeby zawrzeć zakład. Można po prostu wejść „z ulicy”, bo bukmacher poprosi swojego klienta jedynie o okazanie dokumentu tożsamości, jeśli będzie miał wątpliwości co do pełnoletności gracza. W punktach bukmacherskich można też grać za gotówkę, co czyni zawarcie zakładu anonimowym. Większość bukmacherów umożliwia też płatność kartą.

Ofertę kursową bukmachera można przeglądać na kilka sposobów np. na płachtach wywieszonych na ścianach, na ekranach lub przy pomocy specjalnie wydrukowanych książeczek. Coraz bardziej popularne są również terminale bukmacherskie. Można na nich przeglądać ofertę tak jak w internecie, ze wszelkimi ułatwieniami (np. oferują szybki dostęp do statystyk) i złożyć anonimowy zakład (nie trzeba się rejestrować). Terminale bukmacherskie sprawiają, że obstawiać stacjonarnie można nie tylko w punktach bukmacherskich, ale też miejscach takich jak puby czy stacje benzynowe.